Kütüphanelerdeki Kitap Hırsızlığında Yeni Trend: “Alüminyum Folyolu Hırsızlık Çantası

AZT Bilgi İletişim

Alüminyum folyolu çantalar hırsızlıkta en yaygın kullanılan araç olmasına rağmen, çoğu kütüphaneci bu sorunun farkında değildir. Bunun nedeni, bu çantaların profesyonel hırsızlar tarafından yapılması ve iz bırakılmamasıdır.

Alüminyum folyolu çanta ile hırsızlık, hırsızlar için günlük bir faaliyettir. Bu çantalar birçok farklı türde kaplanabilir ve çok yaratıcı bir şekilde de üretilebilir. Bunlar: Bebek arabası, ceket, çanta, normal kıyafetler vb.

Bu çantalarla hırsızlık, 1 dakikadan daha kısa bir sürede kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü hiçbir EAS ve RFID sistemi profesyonel bir alüminyum folyolu çanta içindeki herhangi bir güvenlik etiketini tespit edemez. Bu durumda çantayı kitaplarla doldurmak ve kütüphaneden fark edilmeden çıkmak için sadece birkaç saniye yeterli olur.

Bu durumun önüne geçebilmek için AZT’nin alüminyum folyolu çanta dedektörü en uygun çözümdür. Sistem, mevcut antenlere entegre edilebilir veya bağımsız olarak da kurulabilir. Sistem, alüminyum folyolu çanta algıladığında çağrı cihazı aracılığı ile size haber verir. Böylece siz ilgili kişi ya da kişileri gözlem altına alarak kütüphanenizi hırsızlara karşı koruyabilirsiniz.

Kütüphaneciler için yatırımın geri dönüşü 12 aydan azdır. 5 adet alüminyum folyolu çanta hırsızlığı, yaklaşık bir sisteminin bedelini karşılayacaktır.

AZT