Milli Yazılım Netcad, Türkiye’nin 146 Büyük Projesi Arasında Yer Aldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ülkemizin 146 büyük projesini açıkladı. Dijital Arşiv Projesi kapsamındaki Tescilli Kültür Varlıkları Taşınmaz Ulusal Envanter Sistemi (TUES) projesi Netcad yazılımları ile gerçekleştiriliyor. Proje ile arkeolojik, doğal, kentsel ve tarihi sit niteliği taşıyan alanlar ile kültür ve tabiat varlığı niteliği taşıyan yapı ve anıtlarının tespit ve tescil çalışmalarına devam edilmesi, envanterlerinin dijital ortama aktarılması ve kamuoyuna sunulması hedefleniyor.

Gerçekleştirdikleri projenin bu sıralama arasında yer almasından dolayı oldukça mutluluk duyan Netcad Yazılım AŞ Genel Müdürü Ufuk Balcı, “Ülkemizin milli yazılımı olarak, Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Türkiye’nin 146 büyük projesi içerisinde yer almaktan gurur duyuyor ve yeni projeler için azimle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Netcad Hakkında
1989 yılında kurulan Netcad; ülkemizin harita üretimi, planlama, imar, kadastro, kamulaştırma ve toplulaştırma gibi arazi düzenleme işlerinin; içme suyu ve kanalizasyon gibi altyapı projelerinin; yol, baraj ve tünel gibi üst yapı projelerinin, üç boyutlu maden cevheri modelleme projelerinin, kamu ve yerel yönetimlerin coğrafi bilgi sistemi uygulamalarının daha kolay, daha doğru, daha hızlı ve daha güvenli yapılmasını sağlayan %100 yerli yazılımlar üretmektedir.

Netcad, mekânsal bilişim sektörüne sunduğu masaüstü mühendislik yazılımlarının yanı sıra kamu ve yerel yönetimlere web bazlı coğrafi bilgi sistemi ve kent bilgi sistemi çözümleri de sunmaktadır. Netcad, web bazlı yazılım geliştirme sürecine hız, ekonomi ve güvenlik sağlamak amacıyla kendi yazılım geliştirme platformu olan NETIGMA’yı geliştirmiştir. 200’ü aşkın projeden elde edilen tecrübelere göre NETIGMA, yazılım geliştirmede %70 zaman tasarrufu sağlamaktadır. Netcad, NETIGMA platformunun ülkemizin yerli yazılım geliştirme sürecine güvenlik ve kaynak tasarrufu sağlayacağına inanmaktadır.

Netcad yazılımları, bugün 81 ilin tamamında; 1000 kamu kurum ve kuruluşunda, 800 yerel yönetim biriminde ve 5700 özel sektör mühendislik firmasında etkin olarak kullanılmaktadır. Netcad yazılımları, 92 üniversitede ders aracı olarak kullanılmakta ve sektörel uygulamalarda yılda 10.000 kişinin ücretsiz eğitilmesinde rol almaktadır.