Hizmet için bir ücret ödemiyorsanız aslında siz bir ürünsünüzdür

‘Petrol yerine artık bilginin satılması gündemde’
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Ermiş, “Petrol yerine artık bilginin üretilmesi, satılması gündemde. Önümüzdeki süreçte bilgi madenciliği gibi meslekler çıkacak. Bunlar, bilginin önemini gösteriyor.” dedi.

Google arama motoruna, amazon alışveriş sistemine, facebook sosyal platformuna dikkat çeken ve bu sistemlerin dünyanın en zengin şirketlerinin elinde olduğuna değinen T. C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı İskender Ermiş, internet üzerinden tüm dünyanın kişinin parmak uçlarında olduğunu söyledi.

“Hizmet için bir ücret ödemiyorsanız aslında siz bir ürünsünüzdür” sözüne değinen ve sadece facebook beğen butonu ile dahi kişinin kendi hakkında ailesinin bile bilemeyeceği olasılıkları hesaplayabildiğine vurgu yapan Ermiş, her bilişim sistemi kullanımında kişinin arkasında çok sayıda ayak izi bıraktığını ifade etti.

Sosyal medyanın, arama ağlarının her kullanılışında “ayak izi” bırakıldığını dile getiren Ermiş, konum servisinden nabız atışının ölçümüne, parmak izinden yüz tanımaya kadar pek çok sistemin olduğunu hatırlattı.

Ermiş, bilginin gücünün ve değerinin farkın olunması ancak teknolojinin bilinçli kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Bilginin güç olduğunu, bu gücü iyi kullanabilin ülkeler arasına girmenin önemini vurgulayan Ermiş, şunları kaydetti:

“Bilgi güçtür, gelecek yıllarımızın en önemli olgularıdır. Petrol yerine artık bilginin üretilmesi, satılması gündemde. Önümüzdeki süreçte bilgi madenciliği gibi meslekler çıkacak. Bunlar, bilginin önemini gösteriyor, bunun farkına varılması gerekiyor.”