Müzelerde bilgi ve belgelerin korunması, dijitalleşmede dikkat edilmesi gereken hususlar

Müzelerde bilgi ve belgelerin korunması, dijitalleşmede dikkat edilmesi gereken hususların gündeme taşındığı KAM ekosistem görüşü oturumu “güvenlik” ekseninde yapıldı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Necmi Ozben’in moderatörlüğünü yaptığı oturumda konuşmacı olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı KVMGM Daire Başkanı Zeynep Boz ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı KVMGM Müze Araştırmacısı Hakan Melih Aygün yer aldı.

Geleceğe miras bırakılacak tarihi ve kültürel değerleri koruma konusunda Bakanlık olarak özellikle hassas davranıldığı belirtilerek kültür ve tabiat varlıkların korunmasında dijital ve fiziki belgelemenin olması ya da olmamasının ne gibi sonuçlar doğuracağı anlatıldı. Kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadelede müzelerde bilgi ve belgelerin korunmasında dijitalleşmenin önemine dikkat çekilerek çalışmalardaki teknik uygulamalar anlatıldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Grand National Assembly of Turkey (Turkish Parliament/TBMM) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI (MINISTRY OF AGRICULTURE AND FORESTRY) Marmara Belediyeler Birliği ANADOLU AJANSI Ekspoturk Utarit Bilişim Mirakıl Veri İşleme A-Secure DEKA MÜHENDİSLİK YANGIN GÜVENLİK Turksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Gemini Bilgi Teknolojileri A.Ş. #KAM #Kütüphane #Arşiv #Müze #DijitalDönüşüm #Bilgi #KültürBakanlığı #Eventineers #Ekspoturk

X
X