KAM’da Yenilikçi Yaklaşımlar – Bilim Dünyasından KAM’a Bakış

“Kütüphane, Arşiv ve Müze yöneticileri olarak bilgi ve teknoloji sarmalında süreci nasıl yönetmeliyiz?” sorusuna cevap aranan oturumda konuşmacı olarak Karatekin Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Kasım Binici Çankırı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı KVMGM Müzeler Dairesi Başkanı Bülent Gönültaş, Müzeolog ve Uluslararası Müzeler Konseyi, Uluslararası Tarih ve Arkeoloji Komiteleri Başkanı Burçak Madran ile KYGM Bilgi İşlem Şube Müdürü Mehmet Laçinkaya konuşmacı olarak yer aldı.

Kültürel miras sektöründe farklı ve çeşitli bilgi ve teknoloji becerileri ile süreci yönetmek gerektiğine dikkat çekilen oturumda, dünyada çağdaş KAM yapılarının özelliklerinden bahsedilerek Türkiye’de dağınık ve küçük ölçekli çok sayıda yapıların mevcut olduğu belirtildi. Bilginin denetim ve üretiminde bilgi politikalarının ve standartlarının da konuşulduğu oturumda, müzelerin teknoloji ile entegrasyonu noktasında da neler yapılması gerekitğine ilişkin bilgiler paylaşıldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Grand National Assembly of Turkey (Turkish Parliament/TBMM) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI (MINISTRY OF AGRICULTURE AND FORESTRY) Marmara Belediyeler Birliği ANADOLU AJANSI Ekspoturk Utarit Bilişim Mirakıl Veri İşleme DEKA MÜHENDİSLİK YANGIN GÜVENLİK Turksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Gemini Bilgi Teknolojileri A.Ş. #KAM #Kütüphane #Arşiv #Müze #DijitalDönüşüm #Bilgi #KültürBakanlığı #Eventineers #Ekspoturk