Müzelerin Dijitalleşmesinde Gelecek Vizyonu, Nereye Kadar Dijitalleşme, Pandemiden Sonra Dijitalleşme Nasıl Olacak?

KAM’21’in “Müzelerin Dijitalleşmesinde Gelecek Vizyonu, Nereye Kadar Dijitalleşme, Pandemiden Sonra Dijitalleşme Nasıl Olacak?” konulu oturumun moderatörlüğünü T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı KVMGM Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun yaptı. Oturumda konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzecilik Bölümü Doç. Dr. Öğr. Üyesi Ceren Karadeniz, Pera Müzesi Dijital Platformlar ve Sosyal Medya Sorumlusu Irmak Wöber ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi Müdürü Nazan Gezer yer aldı.

Yapı olarak en muhafazakar kurumlardan biri olan müzeciliğin bu yapısına tezat olarak dijitalleşme konusuna sıcak yaklaşıldığının belirtldiği oturumda, müzelerin her birinin niteliğinden niceliğine kadar farklı olduklarını ve dijitalleşmede de bu farklılıklara dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Müzeciliğin dijitalleşmesi ve gelecek vizyonunun masaya yatırıldığı oturumda, dijital dönüşümün sadece teknoloji ile değil strateji ve düşünme biçimi ile ilgili olduğu kaydedildi.

Sürdürülebilir müze yönetimi için çeşitli kurallara dikkat çekilen oturumda müzeleri dijitalleştirirken sürdürülebilir kültürel üretim için alan açma, çevre yönetim sisteminin uygulanması, halkın sürdürülebilirlik konusunda farkındalığını artırma ve dijitalleşme, ticari alanlarda adil ticareti teşvik etme, malzemelerin yeniden kullanımını ve geri dönüşümün yaygınlaşmasını teşvik etme konularına değinildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Grand National Assembly of Turkey (Turkish Parliament/TBMM) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI (MINISTRY OF AGRICULTURE AND FORESTRY) Marmara Belediyeler Birliği ANADOLU AJANSI Ekspoturk Utarit Bilişim Mirakıl Veri İşleme A-Secure DEKA MÜHENDİSLİK YANGIN GÜVENLİK Turksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Gemini Bilgi Teknolojileri A.Ş. #KAM #Kütüphane #Arşiv #Müze #DijitalDönüşüm #Bilgi #KültürBakanlığı #Eventineers #Ekspoturk

X
X